Bu pilot sözleşme kapsamında Raytheon, gelecekte uzun vadeli bir hizmet anlaşması yapmak amacıyla Mitsubishi Electric'in onarım yeteneklerini değerlendirecek. Mitsubishi Electric, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) için AN/APG-63 (V)1 radarlarını üretmek ve onarmak üzere 2004 yılından bu yana Raytheon ile bir Üretim Lisans Anlaşması (MLA) imzalamıştır.

Bu deneyime dayanarak Mitsubishi Electric, Japonya Savunma Bakanlığı (JMOD), Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (ATLA) ve JASDF ile işbirliği içinde Raytheon ile bu pilot sözleşmeyi imzalayarak önemli bir adım atmıştır. Bu işbirliği, Mitsubishi Electric'in ABD hükümetine ait askeri teçhizatı tamir ettiği ilk örnek olacak.

Bu işbirliği, Japonya'nın 2014 yılında ortaya koyduğu ve ülkenin uluslararası savunma işbirliğine katılımını destekleyen Savunma Ekipmanı ve Teknoloji Transferine İlişkin Üç İlke ile uyumludur. Mitsubishi Electric'in ABD askeri teçhizatının onarımına katılımı bu taahhüdü örneklemekte.

İspanya Lockheed Martin'den PAC-3 füzeleri satın alacak İspanya Lockheed Martin'den PAC-3 füzeleri satın alacak

APG-63 (V)1 radarı, hava üstünlüğü görevleri için gelişmiş yetenekler sağlayan F-15 savaş uçağının kritik bir bileşenidir. Mitsubishi Electric'in bu sistemlerin onarımındaki rolü, USAF ve müttefik kuvvetlerin operasyonel hazırlığını artıracak.

Defence Türkiye