Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna'daki faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi.

Rus askeri güçlerinin saldırılara devam ettiği belirtilen açıklamada, "Sabah Ukrayna'nın askeri sanayi unsurlarına yönelik hipersonik 'Kinjal' füze sistemi dahil denizden ve havadan uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla grup şeklinde saldırı düzenlendi." ifadelerine yer verildi.

Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ait 14 insansız hava aracının vurulduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Askeri operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 567 uçak, 265 helikopter, 10 bin 540 İHA, 447 hava savunma füze sistemi, 14 bin 536 tank ve zırhlı araç, 1201 çok namlulu roketatar, 7 bin 666 obüs ve havan topu ile 17 bin 210 özel askeri araç imha edildi."

Gazze'de 500'den fazla İsrail zırhlı aracı hasar gördü Gazze'de 500'den fazla İsrail zırhlı aracı hasar gördü

Ukrayna saldırıları doğruladı

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya'nın gece saatlerinde ülke topraklarına Kinjal aerobalistik füzeleriyle saldırı düzenlediğini bildirdi.

Komutanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın gece saatlerinde Ukrayna topraklarına füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırdığı belirtildi.

Açıklamada, saldırılarda Rusya'ya ait 8'i "Şahed" tipi İHA, 7'si S-300/S-400 güdümlü füze, 4'ü Kinjal aerobalistik füze, 24'ü Х-101/Х-555/Х-55 tipi seyir füzesi, 8'i X-22 seyir füzesi, 6'sı İskender-M balistik füze ve 2'si X-31P tipi güdümlü füze olmak üzere 59 hava hedefinin tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

Kritik öneme sahip altyapı, sivil sanayi ve askeri tesislerin saldırıya uğradığı kaydedilen açıklamada, balistik füzelerin Harkiv, Dnipropetrovsk, Zaporijya ve Hmelnitski bölgelerini hedef aldığına işaret edildi.

Açıklamada, Ukrayna ordusu tarafından 8 "Şahed" İHA ve 18 Х-101/Х-555/Х-55 model seyir füzesinin imha edildiği, vurulamayan Rus füzelerinin hedefine ulaşmadığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Oleksiy Kuleba da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya'nın gece saatlerinde ülkedeki bazı şehir ve bölgelere füzelerle saldırdığını, 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 33 kişinin yaralandığını duyurdu.

AA