Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı: Uzay yolculuğunda devletimizin iradesiyle varlık göstermeye devam edeceğiz Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı: Uzay yolculuğunda devletimizin iradesiyle varlık göstermeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, savunma ve havacılık sanayisinin mayıs ayı ihracatının 876 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu rakam sektör tarihimizde bir ayda yapılan en büyük ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti." dedi.

Haluk Görgün, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mayıs ayı itibarıyla savunma ve havacılık sanayisi ihracatının 876 milyon dolar olduğunu duyurdu. Bu miktarın, sektör tarihinde bir ayda gerçekleştirilen en büyük ihracat olduğunu vurgulayan Görgün, şunları kaydetti:

"İlk 5 aydaki ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir artış göstererek 2 milyar 215 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rekor seviyedeki yüksek teknoloji ihracatımızla sektörümüzde sadece sürdürülebilir büyüme elde etmiyor, aynı zamanda 65 doların üzerindeki kilogram başı ihracat rakamımızla ülkemizin katma değerli ihracat oranını da yukarı taşıyoruz. İhracatımızın artmasında öncü olan tüm şirketlerimizi ve çalışanlarını can-ı gönülden tebrik ediyor, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."