Siyah boyalı insansız hava araçlarının bölgedeki bir askeri eğitim sahasını ve bir havaalanını hedef aldığı bildirildi.

Olay ilk olarak Ukrayna savunma haber kaynağı Militaniy tarafından bildirildi. İlk bilgilere göre insansız hava araçları askeri tesislere saldırı düzenledi.

Dronlardan biri, muhtemelen teknik bir arıza nedeniyle bir tarlaya iniş yaptıktan sonra yerel sakinler tarafından kameraya çekildi. Görüntüler dronun siyah, ışığı emen bir boya ile boyandığını ortaya çıkardı. Droneları siyaha boyama taktiği yeni değil; daha önce Rus kuvvetleri tarafından gece operasyonları sırasında Shahed-136 dronelarını kamufle etmek için kullanılmıştı.

Biden, Ukrayna'ya "tarihi" önemde hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı Biden, Ukrayna'ya "tarihi" önemde hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı

Ancak, geceye uyarlanmış bu Ukrayna İHA'larının gün ışığında konuşlandırılmasının nedeni belirsizliğini koruyor. Gece görevlerinde avantaj sağlayan siyah boya, İHA'ları yüksek oranda görünür kılıyor ve gündüz tespit edilip düşürülme şanslarını arttırıyor.

Drone gövdelerinde siyah boya kullanımı gece operasyonları sırasında görünürlüğü azaltmayı amaçlayan bir stratejidir. Bu teknik ilk olarak Rus askeri güçleri tarafından insansız hava araçlarının (İHA) gizlilik kabiliyetlerini arttırmak için kullanılmıştır. Ukrayna kuvvetleri de benzer bir yaklaşım benimseyerek karanlıkta İHA operasyonlarının etkinliğini arttırmaya çalışmıştır.

Defence Türkiye