Aktivistlerden oluşan Faşir Direniş Komitelerinin yaptığı açıklamaya göre, Çarşamba günü Kuzey Darfur eyaletinin merkezi Faşir'deki hayvan pazarına düzenlenen topçu bombardımanında 12 sivil hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı. Açıklamada, bazı ev ve camilere yapılan saldırılarda henüz belirlenemeyen sayıda can kaybı ve yaralanma olduğu belirtildi.

Direniş Komiteleri ayrıca, şehirdeki tek tedavi merkezi olan beslenme merkezinin hasar görmesi sonucu yetersiz beslenen çocuklar arasında ölüm sayısının arttığına dikkat çekti. İlaç kıtlığı nedeniyle böbrek yetmezliği ve kronik hastalığı olan hastaların ölüm riskiyle karşı karşıya oldukları vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ise Sinnar eyaletinin merkezi Sinca'daki çatışmalar nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının 136 bin 130'a yükseldiğini bildirdi. Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında Sinnar eyaletinin Sinca, Sinnar ve Dindir şehirlerinde çatışmalar devam ediyor.

HDK, 24 Haziran'da Sinnar, Cezira ve Beyaz Nil eyaletlerini birbirine bağlayan stratejik Cebel Moya bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti. Ordu ise 25 Haziran'da HDK'nın Sinnar şehrine yönelik saldırısını püskürttüğünü duyurdu. Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Sinnar eyaletindeki ordu güçlerini teftiş ederken, HDK birkaç saat sonra Sinca'daki 17. Piyade Tümeni Komutanlığını ele geçirdiğini ileri sürdü. Ordu, bu iddiaları yalanladı ve çatışmaların devam ettiğini belirtti.

FPV dron Rus Mi-8 helikopterini neredeyse vuruyordu FPV dron Rus Mi-8 helikopterini neredeyse vuruyordu

Sudan'da 30 yıl süren Ömer el-Beşir iktidarının devrilmesi sonrası ordu ve HDK arasındaki güç mücadelesi, Nisan 2023 ortasında başlayan ve ülkenin çoğu eyaletinde devam eden bir iç savaşa dönüştü. Suudi Arabistan ve ABD arabuluculuğundaki Cidde görüşmeleri, Mısır'ın öncülük ettiği Sudan'a komşu ülkeler barış girişimi, Doğu Afrika Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin çabaları ve Bahreyn'in başkenti Manama'daki görüşmeler sonuçsuz kaldı.

BM'ye göre, Sudan'daki çatışmalar nedeniyle 16 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 10 milyon kişi yerinden edildi ve 25 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda.