Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu gelişmiş model 105 mm'lik bir tank topu, avcı-öldürücü yetenekleri, 360 derecelik bir çevre görüşü ve saatte 100 km'yi aşan bir azami hıza sahip.

D2, sekiz tekerlekli Clouded Leopard platformu üzerine inşa edildi ancak ABD yapımı Abrams tankındakine benzer 105 mm'lik bir saldırı topuyla donatıldı. Araç geçtiğimiz Ağustos ayında ilk operasyonel değerlendirmesi sırasında 91 testten başarıyla geçti ancak yüksekliği ve taret konfigürasyonu gibi iyileştirilmesi gereken alanları var.

ABD Ordusu'nun hipersonik silahı büyük bir tatbikata katıldı ABD Ordusu'nun hipersonik silahı büyük bir tatbikata katıldı

D2'nin topu, 2000 metre uzaklıktan 500 mm kalınlığındaki çelik plakaları delebilen zırh delici kanatçıklı stabilize atıcı sabot mermileri ateşleyebiliyor. Bu mühimmat Tayvan'ın M60A3 ve CM11 tanklarıyla uyumlu olup lojistik verimliliği arttırmaktadır.

Bakanlık yeni bir D3 prototipi için finansmanı onayladı ve geliştirilmiş bir kule için 5.25 milyon dolar ve araç gövdesi için 3.7 milyon dolar tahsis etti. D3 prototipinin 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Defence Türkiye