Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST, 7. yılında 2-6 Ekim 2024 tarihleri arasında Adana'da gerçekleştirilecek. TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "TEKNOFEST mevsimi kendini hissettirmeye başladı! 2-6 Ekim tarihleri arasında ailecek Adana'dayız! Planlarımızı TEKNOFEST'e göre yapalım" ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının (T3 Vakfı) ana yürütücülüğünü üstlendiği TEKNOFEST'in, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlendiği açıklandı.

Adana Şakirpaşa Havalimanı'nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST'te hava gösterileri, bilim şovları, TEKNOFEST keşif oyunu, simülasyon deneyim alanları, eğitici atölyeler, paydaş ve sponsor markalara ait etkinlik stantları, sergiler, gösteriler ve konserler gibi birçok etkinlik yer alacak.

Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı: Uzay yolculuğunda devletimizin iradesiyle varlık göstermeye devam edeceğiz Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı: Uzay yolculuğunda devletimizin iradesiyle varlık göstermeye devam edeceğiz

Festivalde, teknolojinin gelişimine paralel olarak her yıl bir önceki seneye göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığına dikkat çekildi. "Teknoloji Geliştiren ve Üreten Bir Türkiye" hedefiyle düzenlenen ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarını içeren TEKNOFEST'te yarışmacılara 30 milyon lira ödül ve 55 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağlanacağı belirtildi.

TEKNOFEST 2024 kapsamında 46 ana kategori ve 117 alt kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarında, 788 bin 161 takım ve 1 milyon 600 binden fazla yarışmacının mücadele edeceği bildirildi.