Karadeniz'de "Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu" kuruldu Karadeniz'de "Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu" kuruldu

Türk Hava Yolları, Airbus ile toplamda 355 uçaklık dev bir sipariş anlaşması imzaladı. Airbus, bu anlaşmanın içeriğini duyurarak, Türk Hava Yolları'nın 150 adet büyük kapasiteli tek koridorlu A321 ve 70 adet uzun menzilli A350 olmak üzere toplamda 220 uçak sipariş ettiğini belirtti. Türk Hava Yolları ise açıklamasında, satın alma opsiyonları ile birlikte bu sayının 355'e çıktığını vurguladı.

Türkiye büyüyor, THY yüksekten uçuyor

Siparişin mali değeri ise açıklanmasa da, listenin fiyatına göre sözleşmenin 42,7 milyar dolarlık bir toplam değere sahip olduğu tahmin ediliyor. Airbus, bu son siparişle birlikte Türk Hava Yolları'nın toplamda 504 uçağa ulaşan sipariş listesinde 212 uçağın teslim edildiğini bildirdi.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, büyüme hedefleri doğrultusunda alınan bu kararı, "Türkiye büyüyor, THY yüksekten uçuyor." şeklinde açıkladı. Şirket, açıklamasında 2023-2033 yıllarını kapsayan Stratejik Plan çerçevesinde uçak ve motor üreticileriyle görüşmelere devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, 355 adet uçağın Airbus'tan satın alınmasına ve A350 uçaklarının motor bakım hizmeti ile yedek motorlarının Rolls-Royce firmasından temin edilmesine yönelik kararları KAP'a bildirdi.