Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, TUSAŞ tarafından üretilen ve 884 kuyruk numaralı olan AKSUNGUR İHA'nın envantere kabul işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. 15 Aralık 2023 tarihinde Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı'nda gerçekleştirilen törenle resmi olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullanımına sunulan İHA'nın, Türk savunma sanayisinin başarılarına bir örnek olduğu ifade edildi.

AKSUNGUR İHA'nın Deniz Kuvvetleri'ne İlk Teslimatı 2020'de Gerçekleşti

ASELSAN'ın teknolojileri NATO tatbikatında ASELSAN'ın teknolojileri NATO tatbikatında

Deniz Kuvvetleri, AKSUNGUR'un ilk teslimatını Ekim 2020'de almıştı. AKSUNGUR, orta irtifa uzun havada kalışlı insansız hava aracı (MALE) sınıfında yer alan bir İHA sistemidir ve gece/gündüz her türlü hava koşulunda istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini başarıyla yerine getirebilmektedir. Sistemin taşıdığı Elektro-Optik/İnfrared (EO/IR), Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ve Sinyal İstihbaratı (SIGINT) faydalı yükleri, çeşitli hava-yere mühimmat sistemlerini taşıyabilme yeteneğiyle dikkat çekmektedir.

AKSUNGUR, 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özelliklerine sahiptir. İki adet çift turboşarjlı dizel motora sahip olan bu İHA, en zorlu operasyonlarda kullanılabilecek güç ve dayanıklılığı sağlamaktadır. Bu özellikleriyle AKSUNGUR, Deniz Kuvvetleri'nin operasyonel kapasitesini önemli ölçüde artırmaktadır.