Amherd ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, başkent Bern'de düzenledikleri basın toplantısında yaklaşan konferansla ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Amherd, 90 ülke ve kuruluşun konferansa katılımını teyit ettiğini ve katılımcı devletlerin yaklaşık yarısının Avrupa'dan olduğunu belirtti.

Amherd, "Katılımcı ülkelerin yarısı en üst düzeyde devlet başkanı tarafından, diğer yarısı ise bakan düzeyinde temsil edilecek," diye vurguladı. Geniş katılımın, sürecin geniş çapta desteklendiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor

Bir soru üzerine, Türkiye'nin konferansa katılımını doğrulayan Amherd, Brezilya ve Güney Afrika'dan henüz resmi bir teyit alınmadığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Cassis ise konferansta Ukrayna'daki durumun yanı sıra savaş esirlerinin durumu, nükleer tehditler ve gıda güvenliği gibi küresel sorunların da derinlemesine ele alınacağını söyledi. Cassis, "Rusya'yı konferansa davet etmeye her zaman açık olduk, ancak Moskova, toplantıya katılmaya ilgi duymadığını birkaç kez belirtti," dedi.

15-16 Haziran'da İsviçre'nin Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı'nda, Rusya-Ukrayna Savaşı'na kalıcı barış bulmanın yolları tartışılacak. İsviçreli yetkililer, konferansın ilerleyen dönemlerinde Rusya'nın da katılımıyla sürdürülebilir barış görüşmelerinin temelinin atılmasının hedeflendiğini belirtti.