Birleşik Krallık'ın Ukrayna'ya olan sarsılmaz desteğinin altını çizen yardım paketi, kritik topçu sistemleri, mühimmat ve hassas füzeleri içeriyor.

Yeni açıklanan askeri yardım paketi daha fazla topçu silahı, çeyrek milyon 50 kalibrelik mühimmat, yaklaşık 100 hassas Brimstone füzesi, nehir ve kıyı operasyonları için 50 küçük askeri bot, 10 AS90 kundağı motorlu obüs (SPH), daha önce teslim edilen AS90'lar için ek 60.000 adet 155 mm mühimmat atabilmelerini sağlayacak 32 namlu, 40 mayın temizleme aracı ve 61 buldozer.

Healey, desteğin aciliyetini vurgulayarak önümüzdeki 100 gün içinde bu yardımın teslimatını hızlandırmayı taahhüt etti. "Yeni savunma bakanı olarak, hayati önem taşıyan askeri yardımların tedarikini hızlandırarak İngiltere'nin desteğini yeniden canlandırmamızı sağlayacağım" dedi.

Birleşik Krallık'ın Ukrayna'ya olan bağlılığı, 24 Şubat 2022'de Rusya'nın geniş çaplı işgalinin başlamasından bu yana sarsılmaz bir şekilde devam etmektedir. Birleşik Krallık bugüne kadar 7.6 milyar GBP'nin (yaklaşık 9.8 milyar ABD Doları) üzerinde askeri yardım sağlamıştır. Bu yeni paket, Nisan ayında açıklanan ve 1.600'den fazla saldırı ve hava savunma füzesi, Storm Shadow seyir füzeleri ve çeşitli zırhlı ve deniz araçlarını içeren önemli yardımın üzerine inşa ediliyor.

Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

Healey, Birleşik Krallık'ın Rus saldırganlığına karşı kararlı duruşunu yineleyerek şunları söyledi: "Ukrayna halkının yanında durma taahhüdümüz mutlaktır; Rus saldırganlığına karşı koyma ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'i işlediği savaş suçları nedeniyle takip etme kararlılığımız da öyle."

Defence Türkiye