Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yürütülen Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Motoru projesi çerçevesinde geliştirilen 400 beygir gücündeki TUNA motorları, BMC Power tarafından üretilerek ilk defa envantere dahil edildi. Toplamda 97 adet TUNA motoru, BMC Savunma'ya teslim edilerek VURAN 4x4 araçlara entegre edildi. Kabul faaliyetleri başlayan yerli motorlu VURAN araçlarından ilk etapta 50 adeti Kara Kuvvetleri Komutanlığına, ardından 40 araç Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilecek. Ayrıca, 7 motor da yedek olarak kullanıcılara verilecek.

Orduların harekat seviyesini artıran milli yazılım NATO'da başarılı sınav verdi Orduların harekat seviyesini artıran milli yazılım NATO'da başarılı sınav verdi

BMC Power, teslimat süreci devam ederken KİRPİ araçları için TUNA motorlarını da göreve hazırlıyor. 2024 yılının ilk çeyreğinde yerli motorlu 10 KİRPİ aracının üretimi hedefleniyor. TUNA motorlarının farklı kara aracı projelerinde kullanılması için SSB ile BMC Power arasında görüşmeler sürüyor.

BMC Power, marinize ettiği ilk motor olan 600 beygir gücündeki LEVEND'in de yıl sonunda teslim edileceğini duyurdu. LEVEND motoru, ASELSAN ve Sefine Tersanesi işbirliğiyle geliştirilen Marlin silahlı insansız deniz aracında kullanılacak.

Ayrıca, BMC Power ile İŞBİR Elektrik Sanayii AŞ arasında Yerli Motorlu Askeri Tip Jeneratör Geliştirme Projesi kapsamında birer AZRA Marine (LEVEND) ve TUNA motorunun yakın zamanda teslim edilmesi planlanıyor. Türkiye'nin ilk yerli askeri kara aracı motoru olan TUNA'nın geliştirme çalışmaları Kasım 2018'de başlamış olup, farklı iklim ve coğrafi şartlarda görev yapacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. TUNA motoru, Erzurum ve Antalya'da yapılan yol testlerinden başarıyla geçti.