TRAKON TARGAN Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmeye hazırlanıyor TRAKON TARGAN Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmeye hazırlanıyor

Brezilya Donanması, Fransız şirketi Naval Group ile yapılan "Prosub" programı çerçevesinde dört Scorpène sınıfı denizaltı siparişi vermişti. Bu siparişlerden ikincisi olan Humaitá isimli denizaltı, geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen bir törenle Brezilya Donanması'na teslim edildi. Denizaltının inşası, Naval Group'un teknoloji transferi sayesinde tamamen Brezilya'da gerçekleştirildi.

Bu dört denizaltılık siparişin ilki olan Riachuelo, daha önce 2023'ün Eylül ayında teslim edilmişti. Kalan iki denizaltının ise bu yıl ve gelecek yıl teslim edilmesi planlanıyor.

Naval Group CEO'su Pierre Éric Pommellet, teslim töreninde yaptığı konuşmada, Brezilya ile olan uzun süreli ilişkilerini ve iş birliklerini kutladıklarını belirtti. Şirket, kendisini Brezilya'nın uzun vadeli stratejik ortağı olarak tanımlamakta ve Brezilya'ya hem tasarım hem de üretim aşamalarında geniş çaplı eğitim ve uzmanlık desteği sağlamaktadır.

Editör: Mustafa Yıldız