Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık

Lockheed Martin'in müşteri gereksinimlerinden sorumlu başkan yardımcısı ve ABD'den sorumlu eski bir general olan Gary North, "Polonya için ilk F-35 uçaklarının bu yaz fabrikadan ayrılması bekleniyor" dedi. Pasifik Hava Kuvvetleri ise, "2024'ün sonları ile 2026 arasında, bu uçaklar Fort Smith, Arkansas'taki Ebbing Hava Ulusal Muhafız Üssü'nde Polonyalı pilotlar için ilk eğitmenler olarak kullanılacak." dedi.

Açıklamalar büyük ölçüde Polonya Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin açıklamalarıyla uyumlu. Geçen ay, bakanlık sözcüsü verdiği demeçte, "32 F-35 avcı uçağı satın alma sözleşmesinin programa uygun olarak ilerlediğini" söyledi.

Lockheed Martin, Amerika Birleşik Devletleri'nde, yeni nesil savaş uçağının operasyonlarının temelini oluşturan bilgi işlem performansını artırmak için tasarlanmış yazılım ve donanım yükseltmelerini içeren TR-3 paketini kullanıma sunmak için çalışıyor. 

2020'de Polonya, Amerika Birleşik Devletleri'nden 32 adet beşinci nesil jeti güvence altına alacağı, yaklaşık 4,6 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma, Polonya ordusunun modası geçmiş Sovyet tasarımı Sukhoi Su-22 ve Mikoyan MiG-29 jetlerini değiştirmesini sağlamak ve F-35'leri F-16 C/D Block 52+ jet ve FA-50 hafif saldırı uçağı filosuna eklemeyi amaçlıyordu.

F-35'lerin 2026'da Polonya'ya gelmesi planlanıyor ve bu da ülkeyi bölgedeki Lockheed Martin yapımı avcı uçağının ilk kullanıcısı yapacak.