Yaklaşık 2.6 milyar PLN (661 milyon $) değerindeki sözleşme Devlet Hazinesi - Silahlanma Ajansı ile Huta Stalowa Wola S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Rosomak S.A. ve WB Electronics S.A.'dan oluşan bir konsorsiyum arasında imzalandı.

Rusya'da yeni bir ağır piyade savaş aracı görüldü Rusya'da yeni bir ağır piyade savaş aracı görüldü

Anlaşma, SPIKE-LR tanksavar güdümlü füze rampaları ile donatılmış 58 Rosomak zırhlı aracının tedarikini içeriyor. Ayrıca sözleşme, yedek parçaları da içeren bir lojistik paketini kapsıyor.

Teslimatların 2026 ve 2027 yılları arasında tamamlanması ve Polonya'nın askeri donanımını önemli ölçüde güçlendirmesi planlanıyor.

ZSSW-30 kule sistemi, Huta Stalowa Wola S.A. ve WB Electronics S.A. arasındaki ortak bir çabayla geliştirildi ve bir prototip ve teknik dokümantasyonla sonuçlandı. Sistem zırhlı hedeflerin, düşman tahkimatlarının imhası ve muharebe operasyonları sırasında ateş desteği sağlamak için tasarlanmıştır. Taretin elektro-optik sistemleri, çeşitli hava koşullarında ve hem gündüz hem de gece boyunca operasyonları mümkün kılmaktadır.

ZSSW-30 sistemli Rosomak'ın ana silahı, programlanabilir mermiler de dahil olmak üzere beş farklı mühimmat türünü kullanarak otomatik ve yarı otomatik ateş edebilen Bushmaster Mk.44S otomatik topudur. Yardımcı silahlar arasında modifiye edilmiş bir 7.62mm UKM-2000C makineli tüfek ve ikiz SPIKE-LR tanksavar güdümlü füze fırlatıcı bulunmaktadır. Silahlar hem harici hem de dahili olarak yüklenebilmektedir.

Defence Türkiye