Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen ŞAHİN Sistemi, başarıyla tamamlanarak Kabul faaliyetlerinin ardından envantere kazandırıldı.

Sistem, döner ve sabit kanatlı Mini/Mikro İHA'lara karşı etkili bir savunma sağlamak için milli imkanlarla geliştirilen 40mm ATOM Yüksek Hızlı Akıllı Bombaatar Mühimmatı kullanıyor. Bağımsız eksenli elektro-optik sistemi sayesinde otomatik hedef takibi yapabilen ŞAHİN, radar tarafından bildirilen konuma yönelerek hedef takibi ve balistik hesaplamalar yapabiliyor.

Gücün ve teknolojinin buluşması: T929 ATAK-2 Gücün ve teknolojinin buluşması: T929 ATAK-2

ŞAHİN, namlu ağzındaki programlama ünitesiyle 40mm ATOM mühimmatını hedefin yakınına geldiğinde patlayacak şekilde programlanabiliyor. Bu sayede airburst etkisiyle mühimmatın hedef üzerindeki etkinliği artırılabiliyor. Sistem, sabit ve çekilebilir römork üzerinde mobil olarak kullanılabilirken, 64 adet 40mm ATOM mühimmatı taşıyabiliyor ve kolaylıkla mühimmat yüklemesi yapılmasına imkan tanıyor.

ŞAHİN, istenildiği takdirde farklı Anti-Dron sistemleriyle entegre olarak çalışabiliyor. Bu özellikleriyle ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin savunma kabiliyetini güçlendirmeye ve kritik noktaları korumaya yönelik önemli bir savunma teknolojisi olarak öne çıkıyor.

ASELSAN'IN GELİŞTİRDİĞİ 40 MM FİZİKSEL İMHA SİSTEMİ ŞAHİN SAHA EXPO FUARINDA