BAE Systems, ACV-30'un ilk üretim temsili test aracını (PRTV) teslim etti. ACV-30, amfibi yetenekleri ve gelişmiş hareketliliği sayesinde hem deniz hem de kara operasyonlarının özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı ve ACV araç ailesinin üçüncü varyantı olarak tanıtıldı.

Kongsberg Defence & Aerospace Kara Sistemleri Başkan Yardımcısı Jørgen Bull, Deniz Piyadeleri'nin ateş gücünü artırmada RT-20 taretinin önemini vurguladı. Bull, "PROTECTOR RT-20, tekerlekli, paletli ve robotik savaş araçları için uygun, yüksek hassasiyetli ateş gücüne sahip, uzaktan kumandalı modern bir tarettir. Modülerliği ve dijitalleşmesi, gelecekteki tehditleri caydırmak ve yenmek için yeni teknolojileri dahil etme potansiyeli sunuyor" dedi.

RT-20 tareti, sadece ölümcüllüğü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda korumayı da geliştirerek daha iyi hareket kabiliyeti için araç ağırlığını azaltırken daha fazla birliğin veya temel ekipmanın taşınmasına olanak tanıyor. Bu sistem, geleneksel taret sistemlerine özgü iç sepet ihtiyacını ortadan kaldırarak aracın içinde hayati alanı boşaltıyor.

BAE Systems'daki amfibi araçlar ürün grubu Başkan Yardımcısı Garrett Lacaillade, bu ilerlemenin önemine değinerek, "ACV-30 gibi yetenekleri Deniz Piyadeleri'ne sağlamak, sürekli gelişen bir savaş alanında çok önemlidir" dedi. "Bu PRTV'de Kongsberg ile işbirliğimiz, müşterimizin savaş alanında modern ve ölümcül bir ateş gücü teknolojisini test etmesine olanak tanıyor." ifadeleri kullandı.

ACV-30, BAE Systems'ın yüksek deniz operasyonları ve kara hareketliliği yapabilen amfibi araçlar sunma stratejisinin bir parçası olamakla birlikte dünya çapında Deniz Piyadelerinin gelişen operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemli bir niteliğe sahip.

Aracın güvenliği içinden uzaktan çalıştırılan RT-20 taret sistemi, dış tehditlere maruz kalmayı en aza indirerek mürettebat korumasını artırıyor. Geleneksel bağlantı beslemeli sistemlerden daha güvenilir olan yenilikçi bir bağlantısız mühimmat taşıma sistemine sahip ve zırh altında yeniden yüklemeye izin veriyor. Böylece mürettebatın koruyucu ortamının bütünlüğünü korunuyor.

RT-20, ateşleme açısı, eğim, dönme ve araç hareketi gibi çeşitli balistik faktörleri otomatik olarak ayarlayan yüksek teknolojili bir yangın kontrol sisteminden yararlanıyor.. Ağ tabanlı yangın kontrol mimarisi, kablosuz çalışma imkanı sağlayarak özellikle insansız veya robotik araç uygulamaları için faydalı bir teknoloji.

Milli deniz topu liman ve deniz testlerine hazır Milli deniz topu liman ve deniz testlerine hazır

Kongsberg'in Entegre Savaş Çözümü'nün (ICS) bir parçası olarak RT-20 taret, otomatik hassas Hunter-Killer operasyonları gibi gelişmiş özellikleri destekleyerek araçlar arasında hedef paylaşımına olanak tanıyor ve donanımlı deniz birimlerinin operasyonel etkinliğini artırıyor.