X’te bir istihbarat güncellemesi yayımlayan Savunma Bakanlığı, Krasnodar Krayı’ndaki Yeysk hava üssüne Ukrayna’nın geçen hafta düzenlediği saldırının Rusya’nın drone kabiliyetlerine “kuvvetle muhtemel” zarar verdiğini belirtti. Krasnodar Krayı, işgal altındaki Kırım’ın Kerç Boğazı’nın karşı tarafında.

Yetkililer, 21 Haziran’da gerçekleştirilen başarılı saldırının Rusya’yı daha savunmasız üslerini Ukrayna topraklarından daha uzağa taşımaya zorlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Savunma Bakanlığı şunları yazdı:

Bu saldırıların kısa vadede Rusya’nın Ukrayna topraklarının derinliklerindeki hedefleri bu noktalardan vurmak için İnsansız Hava Araçları (İHA’lar) kullanma kabiliyetinde bir miktar kesintiye yol açması kuvvetle muhtemel. Rusya’nın İHA operasyonlarını daha korunaklı üslere dağıtması ve dolayısıyla etkinin muhtemelen geçici olması gerçekçi bir olasılık. Ukrayna’nın son dönemdeki başarılarından faydalanması ve Rusya’nın aleyhine olacak şekilde anti-İHA kampanyasını sürdürmesi muhtemel.

Kremlin yaklaşık iki yıldır Ukrayna enerji altyapısına ve sivillerin yaşadığı bölgelere saldırmak için uzun menzilli, İran yapımı “Şahid” drone’larını kullanıyor. ilk kullanımları Eylül 2022’de, topyekün istilanın başlamasından 6 ay sonra belgelenmişti.

Ancak son aylarda Ukrayna, Rus askeri hedeflerini vurmak için kendi ürettiği drone’ları kullanıyor. Yeysk hava üssüne yapılan saldırı, Ukrayna’dan 800 kilometreden fazla uzağa, Vladimir Putin’in memleketi St. Petersburg’a kadar ulaşan düzinelerce saldırıdan sadece biri.

Ukrayna’nın anti-İHA kampanyasının göreceli başarısına rağmen, 2023’ün sonunda ve bu yılın ilk yarısında Batı’dan ikmal alamaması cephede inisiyatifi kaybetmesine neden oldu.

Kiev, Rusya’nın daha donanımlı ordusunu geri püskürttüğü için askerlerini sürekli övüyor ve ABD askeri yardımının Ukrayna’ya ulaşmasıyla bu donanım açığı kapanmaya başlıyor.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal da Kiev’in ortaklarıyla imzaladığı 20 güvenlik anlaşmasında belirtilen askeri taahhütlerin gelecek 4 yıl için yıllık toplam 60 milyar dolara karşılık geldiğini cuma günü duyurdu.

Ancak Moskova yine de toprak ele geçirdi ve Kremlin’in Savunma Bakanlığı cuma günü Ukrayna’nın doğusundaki Rozdolivka yerleşimini kontrol altına aldığını iddia etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın “Güney” askeri grubunun, Ukrayna güçlerini Donetsk bölgesinde bulunan yerleşim yerinden çıkardıktan sonra daha elverişli mevzilere yerleştiği belirtildi.

Türk askeri havacılığında yerli teşebbüsler kilit rol oynuyor Türk askeri havacılığında yerli teşebbüsler kilit rol oynuyor

Ukrayna silahlı kuvvetleriyle yakın bağlantıları olduğu bilinen Ukraynalı savaş takipçisi DeepState, Rusya’nın Rozdolivka’ya doğudan saldırdığını kabul etti.

Ancak haritasında yaptığı son güncelleme, Rozdolivka yakınlarındaki Rus saldırılarının kasabanın kendisine ulaşamadığını gösteriyor.

Independent Türkçe