Donanma, Zumwalt destroyerini 2025 yılına kadar hipersonik silahlarla donatmayı hedefliyor. Zumwalt destroyeri, diğer güncellemelerin yanı sıra Donanmanın Konvansiyonel Prompt Strike hipersonik füze sistemini kurmak için bir modernizasyon sürecinden geçiyor. Geminin modernizasyonunu üstlenen Amerikan Gemi İnşacısı HII, Mississippi'nin Pascagoula kentindeki silah sistemini entegre ediyor.

Lockheed Martin'in geliştirdiği hipersonik füze fırlatıcıları, gemi tabanlı platformlarda kullanılacak. Şirket, bu fırlatıcıları test etmek ve performansını değerlendirmek amacıyla 2024 yılında uçuş testlerine başlamayı planlıyor.

STM, Suudi Arabistan’da TCG İstanbul’u tanıtacak STM, Suudi Arabistan’da TCG İstanbul’u tanıtacak

Donanmanın en ölümcül gemisi

Lockheed Martin yetkilileri, yaptıkları açıklamada, hipersonik teknolojinin önemine vurgu yaparak, Zumwalt destroyerinin ABD Donanması'ndaki en gelişmiş ve ölümcül gemilerden biri olmaya devam edebilmesi için bu tür modernizasyonların gerekliliğini belirtti.

Bu gelişmeler, ABD'nin deniz tabanlı hipersonik füze yeteneklerini güçlendirme çabalarının bir parçasını oluştururken, gemi tabanlı hipersonik füzeler, düşman hedeflere karşı hızlı ve etkili saldırılar gerçekleştirmek amacıyla kullanılıyor.

Editör: Merve Tuç